اقتصاد ایران در مسیر رونق

16 مهر 1396
اقتصاد ایران در مسیر رونق

انتظار می رفت سال ۱۳۹۶ با به بار نشستن اقدامات و سیاست های ۴ ساله دولت یازدهم و آثار اجرای برجام، روحیه عمومی ناشی از انتخابات ریاست جمهوری و توسعه درآمدهای نفتی، در ریل رونق حرکت خوبی را داشته باشد.

برگزاری انتخابات خوب و پرشور، ثبات نسبی قیمت نفت، افزایش قابل توجه صادرات نفتی، قراردادهای بزرگ با شرکت های خارجی بویژه در زمینه  فایناس نوید بخش  روزهای خوب برای اقتصاد ملی است. لاکن مقاومت های برخی جناح های سیاسی داخلی نسبت به برنامه ریزی دولت اعتدال گرا، عدم تعیین تکلیف معضلات  سیستم بانکی ، کارشکنی های دولت آمریکا در عرصه مناسبات بین المللی ایران، عدم عزم جدی دولت در واقعی سازی برخی متغیرهای موثر در حوزه اقتصاد بویژه قیمت ارز و عدم هماهنگی برخی سیاست گزاری های مالی و پولی با موقعیت رونق اقتصادی خصوصا مسائل مالیاتی و نرخ سپرده ها و تسهیلات  بانکی کماکان آینده اقتصاد کشور را در هاله ای از ابهام قرار داده است .

بیشتر بخوانید:  نصر : شرایط به سود بازار سهام تغییر می کند؟!

در حوزه بازار سرمایه رشد مناسب شاخص هم وزن و شاخص کل و نیز حجم معاملات در ۶ ماهه نخست سال ۱۳۹۶ با ادامه اثر گذاری قیمت های جهانی رشد یافته  در قیمت  بنگاه های داخلی و احتمال انتشار گزارشات مناسب ۶ ماهه شرکت ها، افزایش نسبی نرخ ارز ( یورو ، دلار ) و هدف گزاری  تک نرخی کردن قیمت دلار ، افزایش قدرت دلار در بازار جهانی، احتمال افزایش نرخ بهره در آمریکا واعلام  سیاست های دولت در مدیریت نرخ تسهیلات بانکی  و برنامه های معطوف به رونق بخش مسکن که علائم آن کم کم در این حوزه قابل مشاهده می باشد. و همچین ابلاغ دستوالعمل توقف و بازگشایی نماد ها از سوی سازمان بورس  نوید رشد و رونق بازار سرمایه در ۶ ماهه دوم سال را می دهند. هر چند به نظر می رسد طی روزهای آتی با عدم تائبد برجام از سئی رئیس جمهوری آمریکا بازار داخلی کشور به صورت  کوتاه مدت دچار هیچان شود. لاکن با اطمینان  فعالان  بازار سرمایه نسبت به پایندگی برجام ( احتمالا از طریق کنگره )  رونق مجدد بر بازار سرمایه حاکم خواهد شد .

بیشتر بخوانید:  شهدایی : 5 عاملی که سبب رخوت بازار سرمایه می شود

به نظر میرسد متولیان  بازار سرمایه با پرهیز از تصمیمات هیجانی و غیر کارشناسی من جمله توقف عرضه های اولیه ، مدیریت بازار اولیه و همچنین تمرکز به کیفیت و نقش صندوق های با درآمد ثابت که بخش عمده ای از منابع بازار را جذب نموده اند، و همچنین تعیین و تکلیف سریع نماد های متوقف مسیر رونق بازار را بایستی بازگشایی نما

منبع: پایگاه اطلاع رسانی بورس 7 

لینک خبر در سایت بورس 7: http://yon.ir/gnYEk