مقالات

آرشیو مقالات دکتر عبدالله رحیم لوی بنیس

به اعتقاد رحیم لوی ؛ نظم بخشی به بازارهای پولی، اجرای استانداردهای بین المللی در موسسات پولی و مالی و اجرای عملیات بازار باز تو سط بانک مرکزی می تواند تا حدی اثرات منفی سرکوب مالی سال های گذشته دربخش پولی و مالی را کاهش داده و منجر به بهبود وضعیت موسسات پولی و مالی و گردش نقدینگی در اقتصاد گردد.

اقتصاد آنلاین-هدی بذر افشان ؛ عبداله رحیم لوی بنیس در گفتگو با خبرنگار بورس اقتصاد آنلاین ضمن بررسی آخرین  وضعیت بازار سهام ، گفت:معامله گران بازار سهام در انتظار تحقق برنامه های دولت برای سال جاری از جمله تغییرات در موضوع تورم و رکود هستند.

مدیر عامل کارگزاری بانک انصار با اشاره به اینکه باید اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نیز با سرعت بیشتری در دستور کار دولت قرار گیرد اظهار داشت : هر اتفاق مثبتی در بخش اقتصاد رونق بازار را نیز به دنبال دارد و سال 96 سال رونق تولید و افزایش شاخص های بورسی خواهد بود.

وی افزود: با توجه به رشد اقتصادی سال 95 و پیش بینی هایی که حاکی از تداوم رشد اقتصادی مناسب برای سال جاری خواهد بود، به نظر می رسد بازار سرمایه و سایر بخش های اقتصادی فارغ از انتخابات وارد فاز تحرک و رونق نسبی می شوند.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد:از آنجایی که اقتصاد ایران همبستگی بسیار بالایی با درآمدهای نفتی دارد، رشد درآمد نفتی در سال 95 که حاصل دو عامل افزایش میزان تولید و صادرات و بهبود قیمت جهانی نفت بوده است ؛ از طرفی به طور تاریخی اثرات بهبود در بخش نفت در سایر بخش ها معمولا با تاخیر نشان داده می شود، به نظر می رسد که اقتصاد ایران در سال 96 بتواند تحرک نسبی داشته و اثرات مثبت آن در بازار سرمایه نیز نمایان گردد.

به اعتقاد رحیم لوی ؛ در این سال نظم بخشی به بازارهای پولی، اجرای استانداردهای بین المللی در موسسات پولی و مالی و اجرای عملیات بازار باز تو سط بانک مرکزی می تواند تا حدی اثرات منفی سرکوب مالی سال های گذشته دربخش پولی و مالی را کاهش داده و منجر به بهبود وضعیت موسسات پولی و مالی و گردش نقدینگی در اقتصاد گردد.

این کارشناس بازار سرمایه به صنایع برتر اشاره کرد و گفت: صنایع صادرات محور و صنایعی که متکی بر خدمات مانند ترانزیت و نرم افزاری است صنایع پیشرو در بازار محسوب می‌شوند.

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک انصار در گفت و گو با بورس امروز به تشریح عملکرد یک ساله این شرکت کارگزاری در پایان سال مالی منتهی به پایان آذرماه 95 پرداخت.

وی در اشاره به تغییرات شاخص کل بازار سرمایه، یادآورشد: در پایان آذرماه  سال گذشته شاخص کل بازار سرمایه با 30 درصد افزایش از 61 هزار و 518 واحد به رقم 80 هزار و 122 واحد در پایان آذرماه 95 رسیده است. همچنین در پایان آذرماه سال گذشته شاخص فرابورس با 29 درصد افزایش از  675 واحد به رقم 868 واحد در پایان آذرماه 95 رسیده است.

عبدلله رحیم لوی بنیس در توضییح بیشتر اظهارداشت: هرچند بازار بورس، در روزهای پایانی سال 1394، به تاثیر برجام بر بهبود روند فعالیت شرکت های بورسی با احتیاط توجه کرد. اما به تدریج با ورود اخبار مثبت اقتصادی، بسیاری از سهامداران حقیقی با حضور در بورس نقدینگی خود را به خرید انواع اوراق مشارکت و صکوک با نرخ سودهای بیش از 20 درصد اختصاص داده و از معاملات بورس استقبال کردند.

به گفته وی؛ بازار بورس تهران که در 10 ماهه ابتدایی سال 1394 کمتر از پنج درصد بازدهی نصیب سهامداران خود کرده بود، تنها در مدت کوتاه یک ماهه از پایان دی تا پایان بهمن ماه 1394 با بازده شگفت انگیز 20 درصدی مواجه شد. مجموع این شرایط موجب شد تا پیش بینی شود بورس می تواند توجه سرمایه گذاران را به سرمایه گذاری جلب و نقدینگی بلااستفاده در سایر بازارهای اقتصادی را جذب کند.

این فعال صنعت کارگزاری ادامه داد: تشکیل صف های خرید بزرگ در سهام برخی شرکت های بورسی، سرمایه گذاران را به سمت سرمایه گذاری در حوزه صنایع مرتبط هدایت کرد، با این اوصاف سرمایه گذاران پیش بینی کردند فضا برای کاهش نرخ سود بانکی، تثبیت نرخ ارز، کاهش بدهی های دولت، ورود دانش فنی و فناوری روز دنیا، اجرای طرح های توسعه در شرکت ها و افزایش صادرات و درآمدهای ارزی کشور بیش از پیش مهیا خواهد بود. اما در ادامه به رغم پیش بینی های انجام شده، به دلیل تاثیر منفی چالش های اقتصادی کشور بر فعالیت و انتظارات مالی شرکت های پذیرفته شده در بورس، در شروع سال 1395 سرمایه گذاران شاهد ارایه پیش بینی های بودجه ای بدبینانه از سوی آنها در سال 1395 شدند.

وی تصریح کرد: با وجود تحولات مثبتی که در زمینه کاهش تورم، برنامه ریزی کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی و سایر هزینه بنگاه ها برای سال 1395 به وقوع پیوست اما به دلیل پایین بودن قیمت های جهانی، پایین بودن قدرت خرید مردم در بازار داخلی و عدم افزایش تحرک بخش های اقتصادی خروج از رکود و بهبود وضعیت سود آوری بنگاه ها با تاخیر مواجه شد. از آنجاییکه بازار بورس یک بازار بلندمدت است لذا احتیاط بسیاری از سهامداران در معاملات سهام، بر نتایج پیش بینی های اولیه کارشناسان سایه افکند.

 

و اما شرکت کارگزاری بانک انصار در یک سال مالی

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک انصار به اعمال افزایش سرمایه 2.861 درصدی شرکت در تیرماه 95 اشاره کرد که به موجب این امر، سرمایه شرکت به 200 میلیارد ریال افزایش یافت.

وی در خصوص لزوم اعمال این افزایش سرمایه، به عملکرد شرکت در سال مالی 93 اشاره کرد که به موجب اقدامات صورت گرفته، شرکت کارگزاری بانک انصار موفق به دریافت مجوز برای خرید و فروش اوراق بهادار پذیرفته شده در بورس و فرابورس، سبدگردانی اختصاصی، خرید و فروش اوراق بهادار از طریق معاملات قراردادهای آتی، مشاور پذیرش، معاملات آنلاین، صندوق سرمایه گذاری مشترک شد. همچنین در پایان سال مالی 95 نیز شرکت مجوزهایی چون آموزش، صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازار گردانی آرمان انصار، صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت امید انصار، صندوق اختصاصی بازارگردان گروه صنایع بهشهر، رینگ محصولات فلزی در بورس کالا، رینگ محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی در بورس کالا را دریافت کرده است.

رحیم لوی بنیس از مبادله قرارداد سوپر مارکت مالی با بانک انصار، قرار دادهای مشتقه کالایی، بورس انرژی، سلف موازی استاندارد فلزی، سلف موازی استاندارد پتروشیمی، گواهی سپرده کالایی محصولات فلزی، گواهی سپرده کالایی محصولات پتروشیمی، مشاور عرضه نیز  به عنوان دیگر اقدامات این مجموعه در سال مالی 95 نام برد.  

وی ادامه داد: در این میان در نیمه اول سال مالی منتهی به پایان آذرماه 96، شرکت در تلاش برای دریافت مجوز بورس کالای رینگ کشاورزی، شرکت سبدگرانی، شرکت پردازش اطلاعات مالی و شرکت مشاوره سرمایه گذاری است.

 

افزایش معاملات در شرایط رکودی بازار

این فعال صنعت کارگزاری در خصوص وضعیت معاملات این شرکت کارگزاری در سال مالی مورد گزارش، بر بهبود مجموع در آمدهای ناشی از معاملات اوراق بهادار شرکت در حوزه معاملات عمده و خرد و بلوک نسبت به سال قبل در حالی اشاره کرد که این شرکت با ریسک هایی چون نوسانات فعالیت های بازار بورس در سال مالی منتهی به پایان آذرماه 95 و عدم استقبال مطلوب سرمایه گذاران به دلیل ناپایداری شاخص کل (که در واقع بیانگر میانگین بازدهی سرمایه گذاران در بورس است) مواجه بود.

به گفته وی؛ کارمزد معاملات عمده این شرکت کارگزاری با 22 درصد افزایش و کارمزد معاملات خرد و بلوک با 150 درصد افزایش نسبت به سال قبل روبه رو بوده است که منتج به رشد 149 درصدی در آمدهای شرکت شده است. همچنین با توجه به افزایش ارزش حجم معاملات خرد و بلوک در بازار " ارزش حجم معاملات خرد و بلوک شرکت" در مقایسه با سال قبل به میزان 2.2 درصد از کل حفظ شده است.

مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک انصار ادامه داد: ضمنا تاثیر کاهش 22 درصدی " ارزش حجم معاملات عمده در بازار" موجب شده است  تا "ارزش حجم معاملات عمده شرکت" در مقایسه با سال قبل 48 درصد کاهش یابد. اما به رغم اتفاقات فوق الاشاره، با رشد 95 درصدی " ارزش خرید و فروش کل بازار" و " ارزش خرید و فروش کل شرکت" در حد 2.2 درصد مشابه سال قبل حفظ شده است.

 

این کارگزاری و بورس کالای ایران

وی در اشاره به مشتریان شرکت در بورس کالای ایران گفت: سهم معاملات بازار فیزیکی از کل معاملات بورس کالا در حجم معاملات برابر 41 درصد و در ارزش معاملات برابر 48 درصد است. همچنین سهم صنعت پتروشمیی و فرآورده های نفتی از معاملات بازار فیزیکی بورس کالا در ارزش معاملات 45 درصد و در حجم معاملات 49 درصد است.

 

باشگاهی برای مشتریان

رحیم لوی بنیس در اشاره به باشگاه مشتریان این شرکت نیز عنوان کرد: در بین 108 کارگزاری فعال در بازار سرمایه، تنها 19 شرکت کارگزاری بورس به مشتریان خود، خدمات باشگاه مشتریان را ارایه می دهند که کارگزاری بانک انصار از جمله آنهاست.

وی از تخصیص امتیاز بابت خرید و فروش اوراق و اهدای جوایز، خدمات مشاره های تحلیلی بازار سرمایه، ارایه بسته های آموزشی در چارچوب باشگاه مشتریان به عنوان خدمات شناسایی شده از سوی این مجموعه نام برد که به مشتریان خود ارایه می شود.

وی ادامه داد: در این میان شرکت خدماتی نظیر تخصیص سهمیه مازاد در عرضه های اولیه سهام شرکت ها به مشتریان خود را با توجه به روش جدید عرضه اولیه ( بوک بیلدینگ) از طیف خدمات خود حذف کرده است. همچنین کارگزاری بانک انصار خدماتی مانند تخفیف کارمزد به صورت وجه نقد و تخصیص بسته های اعتباری به مشتریان خود را در دستور کار دارد.

 

روند پیش روی کارگزاری بانک انصار

این فعال صنعت کارگزاری در خصوص دیگر برنامه های این شرکت عنوان کرد: از منظر بازار سرمایه و بورس اوراق بهادار، کارگزارانی که اهم فعالیت خود را بر جذب مشتریان حقیقی متمرکز کنند، قطعا خدمات باکیفیت تری به مشتریان حقیقی و حقوقی ارایه می کنند، بر این اساس شرکت به استناد ماده 3 و ماده 11 آیین نامه اعطای مجوز و فعالیت کارگزاری بورس و به تناسب توسعه جغرافیایی فعالیت بورس در سطح کشور، با امکان سنجی لازم و اختساب هزینه و فایده سعی بر آن دارد تا انتظارات مشتریان را در شهرستان ها تامین کند.

وی ادامه داد: بر این اساس شرکت مصمم است که در آینده نیز مشروط به توجیه پذیر بودن عملکرد، در مراکز استان هایی که تالار بورس راه اندازی شده و یا مناطق آزاد تجاری اقدام به تاسیس شعبه یا نمایندگی کند. در این میان با توجه به اینکه خدمات کارگزاری به مرور زمان به سمت الکترونیکی شدن پیش می رود، بنابراین با دسترسی آحاد جامعه به امکانات فن آوری و اینترنت، اهمیت این فاکتور به مرور کمتر خواهد شد.

مدیر عامل شرکت کارگزاری بانک انصار در اشاره به معاملات آنلاین شرکت نیز گفت: در این شرکت نیز امکان ارتقاء سیستم معاملات آنلاین و جایگزین کردن نرم افزارهای آنلاین پلاس در دستور کار قرار گرفته است که در صورت تحقق آن، امکان اختصاصی سازی رابط کاربری فراهم می شود. با استفاده از امکان این سامانه، مشتریان می توانند بر حسب کاربرد شخصی، چیدمان ابزارک های مختلف را با سلیقه شخصی در صفحه مونیتور انجام داده و به راحتی بر اساس اطلاعاتی که از چیدمان تخصصی خود استخراج می کنند، هر لحظه اقدام به انجام معامله کنند.

رحیم لوی بنیس از دسترسی ساده مشتریان به ارسال سفارش های خرید و فروش، امکان استفاده ازسامانه با چند مانیتور، اضافه کردن گروهی نمادها، ارسال سفارش پیشرفته توسط مشتریان شامل کوچک کردن سفارش ها، ارسال سفارش همزمان در چند نماد، ارتباط با ارسال سفارش با پرتفوی لحظه ای یا نمای بازار به عنوان مزایای سامانه آنلاین پلاس نام برد.

 
 
بانکداری 24: به منظور ارایه تحلیل های شفاف در عرصه اقتصادی کشور، کانالی تحت عنوان "اقتصاد ما" راه اندازی شد.
 
به گزارش بانکداری 24، دکتر عبدلله رحیم لوی بنیس مدیرعامل شرکت کارگزاری بانک انصار و استاد دانشگاه با راه اندازی این کانال تلاش دارد تا مسایل و رخدادهای اقتصادی داخلی و بین المللی را با هدف توسعه و تعمیق نگاه مخاطبین در بازار سرمایه مورد تحلیل قرار دهد. در این کانال تلاش شده است تا از کپی برداری و فوروارد مطالب از سایر گروه ها پرهیز شود. بر این اساس این کانال فرصت مناسبی را در اختیار مردم و سرمایه گذاران بازارهای مختلف قرار می دهد تا با فضای حاکم بر بازار سرمایه به درستی آشنا شوند؛ این آگاهی زمینه مناسبی را پیش روی این افراد برای تصمیم گیری و انتخاب بازار مالی مناسب برای سرمایه گذاری قرار می دهد. این کانال تلگرامی با آدرس @eghtesademaa برای عموم سرمایه گذاران قابل دسترسی است.
 
 

شرکت‌های دانش‌بنیان نقش محوری در ساختار اقتصاد دانش‌بنیان بازی می‌کنند. این شرکت‌ها، با توجه به ویژگی‌های خود و پویایی و تطبیق با شرایط محیط پیرامونی و انعطاف‌پذیری بالا، ظرفیت مناسبی برای مواجهه با شرایط تحریم را دارا هستند. نقش این شرکت‌ها در شکل‌گیری و توسعه‌ اقتصاد مقاومتی بسیار قابل ملاحظه است، همچنین توزیع عادلانه‌تر ثروت، بر اساس شایسته‌سالاری در چنین شرکت‌هایی، تأثیر زیادی در عدالت اقتصادی دارد و از سوی دیگر، با توجه به توانمندتر بودن این شرکت‌ها، در مقایسه با شرکت‌های سنتی، سبب افزایش بهره‌وری و کارآمدی شرکت‌های دولتی واگذارشده خواهد شد.

 

 

بنگاه های دانش بنیان

به بنگاه هایی اطلاق می شود که فارغ التحصیلان دانشگاه ها را استخدام کرده و بافت اصلی آنرا متخصصین تشکیل می دهند و عامل اصلی ایجاد درآمد در آنها دانش است تا منابع طبیعی یا سرمایه و یا نیروي کار غیرماهر. به طو ر کلی تولید ثروت در این بنگاه ها از طریق بکارگیري توانمندي هاي درونی افراد (مغزافزار) انجام می شود.  این تعریف نقش نرم افزار و سخت افزار را منتفی نمی داند بلکه نقش مغزافزار در ایجاد، رشد و بقاي این بنگاه ها را محوري تلقی می نماید.

فناوري هاي جدید و نوظهور، و در یک کلام بنگاه های دانش بنیان، اقتصاد کشورهاي صنعتی را به افق هاي جدیدي سوق داده که از جمله شاخص هاي آن، نرخ بیکاري و تورم پایین، بازار سرمایه منطقی و پویا، افزایش درآمد سرانه و نرخ بهره وري بالا است.

 

 

برخی عوامل موثر در توسعه بنگاه های دانش بنیان

عامل کلیدي در بنگاه های دانش بنیان موضوع دانش است . دانش، مهارت و یادگیري مستمر نقش مهمی در این اقتصاد ایفا می کند. اما عوامل زیر نیز برای توسعه این بنگاه ها مهم می باشد:

 • اینترنت عامل هم افزایی دانش جهانی و ابزار توسعه دانایی محور می باشد.
 • دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک وجوه غالب در اقتصاد و بنگاه های دانش بنیان می باشد.
 • پیشرفت و بهبود فناوري هاي اطلاعات و ارتباطات باعث توسعه اقتصادي و رشد دانش می شود.
 • میزان ائتلاف شرکت ها به سبب پیچیدگی و تنوع فناوري افزایش قابل توجه اي می یابد.
 • نیروي کار تحصیل کرده، ماهر ، خلاق و نوآور نقش اساسی در اقتصاد و بنگاه های دانش بنیان دارد.
 • خط مشی هاي دولتی : جو حمایتی تجارت، نظام حقوقی، نظام مالیاتی، و خط مشی هاي تنظیمی مناسب
 • زیرساخت ها: ارتباطات از راه دور، فناوري هاي اطلاعاتی و ارتباطی، شبک ههاي علمی
 • منابع مالی: سرمایه گذاران ریسک پذیر، سرمایه گذاري خارجی، بودج ههاي دولتی

   

   

  تأمین مالی صنایع و بنگاه های دانش­ بنیان

  به واقع ، تأمین مالی براي دانش بنیانانی که در مرحله راه اندازي کسب و کار قرار دارند، مشکل ترین بخش است. باید توجه کرد که درصد اندکی از شرکت هایی که هرساله در سراسر دنیا راه اندازي می شوند، از طرف سرمایه گذاران مخاطره پذیر سنتی ، تأمین مالی می شوند. این در حالی است که حدود 90 درصد شرکت ها از محل منابع مالی خصوصی راه اندازي می شوند . تأمین مالی معمولا فرآیندي ساده نیست و در بسیاري از مواقع بسیار پیچیده و وقت گیر است. منابع تأمین مالی و شکل هاي سرمایه، متفاوت و متنوع هستند؛ بعضی از آن ها براي تأمین مالی در مرحله مفهوم یا جوانه زدن به کار می روند،در حالی که تعدادي دیگر براي توسعه کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرند. در مرحله شروع، منابع مالی در دسترس براي شرکت ها بسیار محدود است . از سویی، شرکت هایی که مرحله راه اندازي را گذر انده اند، گزینه هاي بیشتري براي تأمین مالی پیش رو دارند . گزینه هایی مانند بانک ها، شرکت هاي سرمایه گذاري مخاطره پذیر و یا عرضه هاي عمومی.

   

   

  سرمایه­ گذاری و تامین مالی برای توسعه شرکت های دانش بنیان با رویکرد اقتصاد مقاومتی

   

  تامین مالی نوآورانه:

  سرمایه گذاری و تامین مالی نوآورانه که براساس سیاست اقتصاد مقاومتی تعیین گردیده عبارت است از سرمایه گذاری در سهام شرکت های کوچک و متوسط که از پتانسیل رشد بالایی برخوردارند و معمولاً از نوآوری‌های تکنولوژیکی بهره می­برند. حضور و فعالیت سرمایه گذاری نوآورانه در قالب صندوق­های سرمایه گذاری نوآورانهو صندوق­های سهام خصوصی به عنوان یکی از ارکان اساسی بازارهای سرمایه در جهان، حقیقتی انکار ناپذیر است. از مهمترین مزایای فعالیت این ساختارها در بازار سرمایه و اقتصاد کشور می توان به توسعه تجاری سازی دارایی های فکری، بهبود تأمین مالی شرکت­های کوچک و متوسط اعم از صنعتی و دانش­بنیان در بازار سرمایه، بهبود ساختار مدیریت و حاکمیت شرکتی بنگاه های کوچک و متوسط ذیل مدیریت نهاد سرمایه گذاری نوآورانه، هدایت منابع مالی خصوصی و عمومی به این ساختارها و افزایش ارزش افزوده تولید داخلی از طریق حمایت از شرکت­های کوچک و متوسط و صنایع دانش بنیان کشور اشاره کرد. با وجود این کماکان در کمتر مواردی در متون قانونی کشور به سرمایه گذاری نوآورانه اشاره شده و روندهای اجرایی این نهاد در جهت بهبود فضای فعالیت آن در اقتصاد کمتر مورد اهمیت قرار گرفته است. در این خصوص ایجاد و بهبود زمینه فعالیت این گونه ساختارها در بازار سرمایه از طریق گنجاندن مفهوم نهاد سرمایه گذاری نوآورانه در ادبیات حقوقی و طراحی یا اصلاح فرایندهای قانونی در جهت حمایت همه جانبه از این نهادها و تسهیل امور مربوط آنان امری ضروری به نظر می­رسد.

   

  تامین مالی از طریق بازار سرمایه:

  تأمین مالی از طریق بازارسرمایه در70 سال اخیر در ادبیات علمی جدی گرفته شده و در اقتصاد مقاومتی نیز معنای خود را می یابد. آنگونه که بازار سرمایه و تأمین مالی دیگر یک عنصر خنثی ساده در اقتصاد دیده نمی شود، شاید بتوان اصل آگاهی بر این موضوع را برعهده «مارکس» گذاشت. او نام کتابش را «کپیتال» گذاشت درصورتی که مضمون این کتاب برضد سرمایه­داری است، حال این پرسش به ذهن می رسد که چرا این نام را انتخاب کرد؛ پاسخ اینکه او می خواست در کتابش تاکید کند که این سرمایه و بازار سرمایه و این پروسه تأمین در اقتصاد مدرن، با روش های تأمین مالی سابق و با وجود نهادهایی مانند بانک یا بازار پول و بازارسهام یا بازار سرمایه متفاوت است، چرا که در اقتصاد کلاسیک سنتی فرض بر این بود که مهم نیست پول از کجا تأمین می­شود، منبع پول هر جایی می­خواهد باشد، در صورتی که مارکس در کتابش قصد داشت، بیان کند که اینها باهم متفاوت هستند و هرکدام تبعات خاص خود را دارند. این مساله از آن موقع در اقتصاد جدی گرفته شد و در چند دهه اخیر، برای اقتصاددانان عیان شد که تأمین مالی ها هرکدام بازی های جدید و منحصربه فردی را شکل می دهند و البته نوسان و تلاطمی که به اقتصاد واقعی می­دهند بسیار بیشتر از امواج بازار منابع طبیعی است. و یکی از اصول اقتصاد مقاومتی توجه و کارا کردن بازار سرمایه می باشد و از این رو می‌توان بازار سرمایه را روشی مناسب برای تامین مالی بنگاه های دانش بنیان تلقی کرد .

   

  تامین مالی جمعی:

  دلیل و ظهور گسترش تامین مالی (سرمایه‌گذاری) جمعی به شکل سازمان‌یافته در قالب تامین سرمایه مالی را می توان بحران مالی سال 2008 در جهان دانست. به علت تمایل کم بانک ها به وام دادن، و بحران های مالی کشورها و دولت ها کارآفرینان شروع به جستجو راه‌های دیگری برای جذب سرمایه کردند. مشکلاتی که صنعتگران، کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خرده پا در جمع‌آوری سرمایه داشتند منجر شد تا سرمایه‌گذاری سنتی که توسط دوستان و فامیل صورت می‌گرفت به شکل سرمایه‌گذاری جمعی بسط پیدا کنند و از این رو براساس تعریف و سیاست های اقتصاد مقاومتی به منظور مقاوم سازی اقتصاد روش های اقتصادی که  در بی اثر کردن تحریم ها و همچنین اتکا کمتر به منابع دولتی موثر باشد مناسب است و تامین مالی جمعی تمام شاخص های منطبق بر اقتصاد مقاومتی را دارد.

  تامین مالی جمعی را یک فراخوان عمومی، خصوصا از طریق اینترنت، برای تامین منابع چه به صورت کمک بلاعوض (بدون پاداش) و یا تبادل انواع پاداش و یاغ حق رأی به منظور حمایت از ابتکارات در رسیدن به اهداف مشخص توصیف می‌کنند.

   

   

  نتیجه گیری

  توسعه کسب و کار های دانش بنیان الگویی مناسب برای توسعه پایدار می باشد و از انجایی که یکی از الگوهای مناسب برای دستیابی به اقتصاد مقاومتی توسعه این نوع بنگاه ها می باشد و بوسیله ان می توان بر تحریم ها غلبه کرد و همچنین می توان در اقتصاد رونق ایجاد کرد و و تولید ملی را افزایش داد و اشتغال زایی کرد و در نهایت از اقتصاد متکی به نفت فاصله گرفت. از این رو راه اندازی چنین بنگاه هایی توصیه اقتصاد مقاومتی می باشد. ولی همواره تامین مالی چنین بنگاه هایی یکی از مشکلات شکل گیری ان ها می باشد اما در صورت عمل به اقتصاد مقاومتی می توان به راهکارهای مناسبی برای تامین مالی بنگاه های دانش بنیان رسید.

   

  یکی از تاثیراتی که اقتصاد مقاومتی بر تامین مالی چنین کسب و کارهایی خواهد داشت الزام دولت ها و نهادهای زیر ربط بر حمایت از چنین بنگاه هایی می باشد و همچنین حمایت از دانش اموختگان و متخصص برای تبدیل ایده های خود به تولیدات مناسب و الزام سازمان ها و وزارت خانه ها برای تخصیص بودجه خود به این منظور.

  نقش دیگر مربوط می شود به تاکید بر بانک ها و بازارهای پولی برای ارائه وام های مناسب برای افزایش تولید ملی که این نوع بنگاه ها نیز در زمره این نوع سیاست ها می باشد. و از انجا که تاکید اقتصاد مقاومتی بر تولید ملی استوار است پس الزام بانک ها برای تامین مالی بنگاه های مذکور در دستور کار قرار خواهد گرفت.

  نقش بعدی که سیاست های اقتصاد مقاومتی بر روی تامین مالی چنین بنگاه هایی دارد تاکید بر توسعه پایدار بازار سرمایه است و در صورت توسعه بازار سرمایه با شفاف سازی و فرهنگ سازی می توان از این بازار برای تامین مالی پروژه های ملی استفاده کرد چرا که بازار سرمایه همواره  با جمع آوری سرمایه های خرد جامعه یکی از بهترین روش های تامین مالی برای بنگاه ها می باشد. و از انجایی که سیاست های اعلامی اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری بر توسعه و رونق بازارسرمایه تاکید دارد پس بر تامین مالی بنگاه های دانش بنیان تاثیر گذار خواهد بود.

  یکی دیگر از تاثیرات اقتصاد مقاومتی بر تامین مالی شرکت ها تاکیذ بر استفاده از طرح های نوآورانه و جدید می باشد و همچنین توسعه فرهنگ همکاری و  همیاری و همچنین عزم ملی می باشد  از این رو می توان تامین مالی جمعی را در کشور رونق داد چرا که بر اساس این روش می تواند با استفاده از شبکه های اینترنتی به جمع اوری هزینه های سرمایه گذاری طرح های کارآفرینانه و دانش بنیان داشت و این کمک ها برای تامین مالی بلاعوض خواهد بود و فقط احتیاج است زیر ساخت ها و همچنین فرهنگ ان ایجاد شود و این روش از آنجایی که اقتصاد کشور در حالت مناسبی نیست و انک ها ونهاد های مالی شرایط مناسبی ندارد و تحریم ها نیز مانعی در ایجاد رونق است استفاده از این روش را کاملا بر اقتصاد مقاومتی منطبق است توجیه پذیر میکند

صفحه1 از19